حدیث روز
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اَللهمَّ کُن لولیَّک الحُجةِ بنِ الحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَ عَلی ابائهِ فی هذهِ السّاعةِ، وَ فی کُلّ ساعَة وَلیّا وَ حافظاً وقائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیناً حَتّی تُسکِنَهُ اَرضَکَ طَوعاً وَ تُمَتّعَهُ فیها طَویلاً

پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 25 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2534×
⭕️ دو اشتباه رایج در پرداخت فطریه

❌ عده ای فکر میکنند کنار گذاشتن پول فطریه کافیست و برای پرداخت آن عجله نمیکنند
❌ عده ای هم پولی را کنار میگذارند، ولی بعدا معادل آن را کارت به کارت میکنند

✅ در حالیکه ملاک پرداخت فطریه آن است که پول به دست فقیر یا کسی که وکیل شده برسد. (این نکته در مورد همه صدقه ها حتی صدقه های مستحبی وجود دارد و اینجا تذکر دادم (https://t.me/darhamesh/5) که صرف پول کنار گذاشتن صدقه نیست)
✅ زمان پرداخت فطریه برای کسی که نماز عید میخواند – بنابر احتیاط واجب – پیش از نماز و برای کسی که نماز عید نمیخواند پیش از ظهر عید است، و تأخیر در پرداخت فطریه‌ای که کنار گذاشته شده، تنها در صورتی که برای غرض عقلایی باشد و سهل انگاری در پرداخت زكات محسوب نشود (مثلا وکیل بخواهد کل فطریه ها را جمع کند و بعد میان فقرا توزیع کند)، اشكال ندارد.

❌ اشتباه مهم تر ولی در مورد مسئله کارت به کارت است. کسی که خوراک یا پولی برای فطریه کنار گذاشته نمیتواند آن را با پول یا جنس دیگری جابجا کند و باید دقیقا همان پول یا جنس را بدهد. 
✅ بنابر این کسی که پولی را کنار میگذارد و بعد کارت به کارت میکند، در واقع پول دیگری را پرداخته و فطریه اش پرداخت نشده است.


⭕️ اگر از ابتدا پولی را جدا نکند و کارت به کارت کند چطور؟
✅ پاسخ کوتاه اینکه این روش هم درست نیست!
چرا که پول در حساب در ذمه است و قابل جدا کردن نیست.

⭕️ در چه صورت میشود کارت به کارت کرد؟
✅ در یک صورت نسبتا سخت! اینکه کسی که قرار است پول را بگیرد – چه فقیر باشد چه کسی که قرار است پول را به فقیر برساند – را وکیل کنیم که از طرف ما پول نقدی را جدا کند و آن را پرداخت کند.

? پیچیده شد؟!  خب راه حل این است که اصل دستور خدا که تقدیم عین فطریه به خود فقیر است را انجام دهیم.

#احکام #فطریه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.