حدیث روز
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اَللهمَّ کُن لولیَّک الحُجةِ بنِ الحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَ عَلی ابائهِ فی هذهِ السّاعةِ، وَ فی کُلّ ساعَة وَلیّا وَ حافظاً وقائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیناً حَتّی تُسکِنَهُ اَرضَکَ طَوعاً وَ تُمَتّعَهُ فیها طَویلاً

دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲ Monday, 4 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2534×
?بسمه تعالی?
? تنبیه بی سابقه⁉️
?شک نیست که پرستش گوساله سامری، کار کوچکی نبود ، ملتی که بعد از مشاهد؛ آنهمه آیات خدا و معجزات پیامبر بزرگشان موسي  همه چی را فراموش کنند و بايك غيبت كوتاه پیامبرشان به کلی اصل اساسی توحید و آئين خدا را زیر پا گذارده بت پرست شوند. 
 
?اگر این موضوع برای همیشه از مغز آنها ریشه کن نشود وضع خطر نا کی به وجود خواهد آمد، و بعد از هر فرصتی مخصوصا بعد از مرگ موسى( عليه السلام) ممکن است تمام آیات دعوت او از میان برود ، وسرنوشت آئین او به کلی به خطر افتد در اینجا باید شدت عمل به خرج داده شود، و هر گز تنها با پشیمانی و اجرای صیغه توبه بر زبان نباید قناعت گردد.
?لذا فرمان شدیدی از طرف خداوند ، صادر شد که در تمام طول تاریخ پیامبران مثل و مانند ندارد ، و آن اینکه ضمن دستور توبه و بازگشت به توحید، فرمان اعدام دستجمعی گروه کثیری از گنهکاران بدست  خودشان صادر شد.
 
?این فرمان به نحوخاصی می بایست اجرا شود ، یعنی خود آنها باید شمشیر  به دست گیرند و اقدام به قتل یکدیگر کنند که هم کشته شدنش عذاب است و هم 
کشتن دوستان و آشنایان. 
? طبق نقل بعضی از روایات موسی دستور داد در يك شب تاريك تمام کسانی که گوساله پرستی کرده بودند غسل کنند و کفن بپوشند وصف کشیده شمشیر در میان یکدیگر نهند ❗️
 
?ممکن است چنین تصور شود که این توبه چرا با این خشونت انجام گیرد❓
?آیا ممکن نبود خداوند تو به آنها را بدون این خونریزی قبول فرماید ❓
 
?پاسخ به این سؤال از سخنان بالا روشن می شود ، زیرا مساله انحراف از اصل توحید و گرایش به بت پرستی مسأله ساده ای نبود که به این آسانی قابل گذشت باشد ، آنهم بعد از مشاهده آنهمه معجزات روشن و نعمتهای بزرگی خدا .
 
?در حقیقت همه اصول ادیان آسمانی را می توان در توحید و یگانه پرستی خلاصه کرد، تزلزل این اصل معادل است با از میان رفتن تمام مبانی دین ، اگر مسأله گوساله پرستی ساده تلقی می شد ، شاید سنتی برای آیندگان می گشت ، بخصوص اینکه بنی اسرائیل به شهادت تاریخ مردمی پر لجاجت و بهانه جو بودند، لذا باید چنان گوشمالی به آنها داده شود که خاطر آن در تمام قرون و اعصار باقی بماند و کسی هر گز بعد از آن به فکر بت پرستی نیفتد ، و شاید جمله:
⭕️ ذلكم خير لكم عند بارئكم
⭕️ (این کشتار نزدخدایتان برای شما بهتر است اشاره به همین معنی باشد.)
اشاره به همین معنا باشد. 
??????????
(محمد مهدی توکلی)(محمد حسین پرتویی)
(موسسه پژوهشی معالم)
( زیر نظر حوزه علمیه بقیت الله «عجل الله تعالی فرجه الشریف» قم ، تحت اشراف حضرت آیت الله ناصری «دامت برکاته» )
پیام رسانهای ایتا و تلگرام
@maalemqom
پیام رسان واتس آپ
https://chat.whatsapp.com/GBccMtJ8NOJG7YKFIPWQz7

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.