حدیث روز
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اَللهمَّ کُن لولیَّک الحُجةِ بنِ الحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَ عَلی ابائهِ فی هذهِ السّاعةِ، وَ فی کُلّ ساعَة وَلیّا وَ حافظاً وقائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیناً حَتّی تُسکِنَهُ اَرضَکَ طَوعاً وَ تُمَتّعَهُ فیها طَویلاً

دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲ Monday, 4 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2534×
? بدعت در اذان صبح !
?ما در احاديث مختص به بند بند اذان و اقامه در عصر پيغمبر “صلّى اللّه عليه وآله “تتبع نموده ايم و نديديم كه (الصلاة خير من النوم) جزء اذان باشد،بلكه چنانكه صاحب نظران احكام ، سنن و منقدين حديث اطلاع دارند اين بند در زمان ابوبكر هم نبوده است .
ادامه…?
 ?فقط عمر بن خطاب مدتى بعد از آنكه روى كار آمد چون آن را مستحب و مستحسن دانست ، دستور داد در اذان صبح بگويند.
 و بدينگونه آن را تشريع كرد. روايات ائمّه عترت طاهره در اين خصوص (كه الصلاة خير من النوم) جزء اذان نيست و ساخته عمر است به حد تواتر رسيده است .?
اما از طريق غير شيعه و بزرگان اهل تسنّن كافى است كه آنچه مالك بن انس در كتاب (موطأ ) نقل كرده است، در اينجا بياوريم . مالك مى نويسد: مؤذن عمر نزد عمر بن خطاب آمد تا او را براى نماز صدا كند، ديد عمر خوابيده است ، پس گفت : ((الصلاة خير من النوم )) عمر هم دستور داد مؤ ذن ، اين جمله را در اذان صبح قرار دهد)).?
?زرقانى در تعليق خود بر اين كلمه در شرح موطأ مالك مى نويسد: اين مطلب را دارقطنى در سنن از طريق وكيع در تصنيف خود، آن را از عمرى از نافع از عبداللّه عمر از عمر نقل كرده است . سپس مى گويد: از سفيان و او از محمدبن عجلان از نافع از عبداللّه عمر از عمر روايت شده كه عمر به مؤ ذن خود گفت : وقتى در نماز صبح به (حىّ على الفلاح ) رسيدى بگو: ((الصلاة خير من النوم ، الصلاة خير من النوم !!)).
?منبع:اجتهاد در مقابل نص.
✍️نویسنده :گروه پژوهشی انصارالمهدی عج (سید ابولفضل کاظمی ، محمد حسین کاظمی ، محمد رضا نصیری).
•┈┈┈••●◆❁✿❁◆●••┈┈•
? موسسه پژوهشی معالم 
? زیر نظر حوزه علمیه بقیه‌الله ‌عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف قم
? تحت اشراف حضرت آیت‌الله ناصری دامت‌برکاته
پیام رسانهای ایتا و تلگرام
@maalemqom
پیام رسان واتس آپ
https://chat.whatsapp.com/GBccMtJ8NOJG7YKFIPWQz7

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.